top of page

WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE a głos, czyli dlaczego warto podcinać krótkie wędzidełko nawet w wieku 18+

Na początku kwietnia zgłosiła się do mnie na rehabilitację dorosła osoba, która w historii medycznej miała wielokrotne uciążliwe zaburzenia głosu: chrypka, zmiany w głośności, ból i dyskomfort w okolicy krtani, częste infekcje, ogromne napięcie mięśniowe w obrębie twarzoczaszki. Poza rehabilitacją obecnych zaburzeń miałam wspomóc ją ćwiczeniami i reedukacją nawyków, które miałyby wspomóc w prawidłowej emisji umożliwiającą dalszą pracę.


Już na początku badania widać było, że nawyki i przeciążenie nie były jedynym źródłem zaburzeń. Stąd moje pytanie „czy zdarza się Pani krztuszenie/zachłystywanie?” okazało się strzałem w 10.


Głównym źródłem wieloletnich zaburzeń głosu oraz zaburzeń połykania nie było nic innego jak… SKRÓCONE WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE.


OBJAWY

Brak pełnej pionizacji i ruchomości języka, a co za tym idzie:

  • Krztuszenie się w trakcie jedzenia

  • Zaburzenia artykulacji, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka

  • Zaburzenia TMJ

  • Nieprawidłowy wzorzec żucia

  • Zaburzenia głosu, chrypka

  • Nadmierne napięcie mięśniowe w okolicach krtani

  • Zaburzenia postawy


Na szczęście jest to historia zakończona sukcesem. Mimo negatywnych głosów otoczenia („po co Ci to?”, „już tak masz”, „wędzidełko podcinają tylko dzieci”, „w tym wieku już nic nie zmienisz”) osoba zdecydowała się mi zaufać <3 i rozpoczęłyśmy proces przygotowywania się do zabiegu.

Dzięki zaangażowaniu pacjentki, podcięcie zakończyło się sukcesem, wędzidełko się pięknie zagoiło, a uwolniony język bardzo szybko zaczął odzyskiwać zaburzone funkcje.


Już tydzień po zabiegu pacjentka: pionizowała język, odzyskała pełną ruchomość, uwolniła napięcie w przestrzeni nadgnykowej, przestały jej doskwierać bóle w okolicach żuchwy, bez problemu zaczęła utrwalać poprawną pozycję spoczynkową języka.


Na wizycie kontrolnej kilka tygodni po zabiegu: Pacjentka zgłosiła brak problemów z zachłystywaniem się. dzięki uwolnieniu i kilku ćwiczeniom rehabilitacyjnym nie doświadcza już uciążliwej chrypki :)


Czy zrobiłaby to jeszcze raz? TAK!


Jako logopedka pracująca z dorosłymi i młodzieżą bardzo często spotykam się w takich sytuacjach z wahaniem i niechęcią. Zalecam podcięcie wędzidełka jedynie w sytuacjach, kiedy naprawdę jest taka potrzeba. Warto zaufać specjalistom i spróbować, zanim problemy i napięcia się pogłębią. NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO! :)


CO MA WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE DO KRTANI?

Język jest połączony z krtanią, pośrednio przez kość gnykową. Jego ułożenie wpływa na Twoje brzmienie w trakcie mówienia i śpiewania, a nadmierne napięcie prowadzić do wielu zaburzeń.


JAKIE OBJAWY MOŻE POWODOWAĆ SKRÓCONE WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE?

Zaburzenia artykulacji

Napięcia w obrębie krtani, chrypka, zaburzenia połykania, zaburzenia czynności prymarnych

Wzmożone napięcia mięśniowe może przyczynić się do niepłynności w mowie, a kompensacja żuchwą wpływać na zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego


CO ZROBIĆ, JEŚLI PODEJRZEWAM, ŻE TO O MNIE?

Zgłoś się do osoby specjalizującej w logopedii, skonsultuje, sprawdzi i przygotuje Cię do dalszych kroków :)


PS to nie jedyne wędzidełko wpływające na głos i mowę. Pisze o tym m.in. Sylwia Prusakiewicz-Kucharska, niezmiennie i z pełnym przekonaniem polecam jej portal easyvoice.pl38 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page