top of page

DYSFONIA PORAŻENNA a głos

Updated: Jun 22, 2023

W moim gabinecie najczęstszą grupą pacjencką doświadczającą porażenia nerwu krtaniowego to osoby po operacji wycięcia gruczołu tarczowego.Na zamieszczonych zdjęciach widzicie blizny moich osób pacjenckich po przebytych operacjach tarczycy. Blizny są już po (i w trakcie) zabiegów fizjoterapeutycznych. Często śmiejemy się w gabinecie, że ta blizna (jak wiele innych na ciele) to taki kolejny uśmiech od życia, przypominający o tym, żeby o to życie (i zdrowie) dbać.Blizna to często nie jedyna „pamiątka” po zabiegu. Mogą się z nim wiązać różne skutki uboczne, a jedne z nich mają związek z naszym… GŁOSEM.Tutaj warto zaznaczyć, że im szybciej rozpoczniemy rehabilitację, tym większe szanse na rekonwalescencję, która- w zależności od rodzaju porażenia, jeśli jest odwracalne- może trwać od kilku tygodni do kilku- kilkunastu miesięcy.


Co może się wydarzyć, co czeka mój GŁOS?

✅ U większości pacjentów, wyniku ingerencji pojawia się CHRYPKA, która mija w przeciągu kilku dni/ tygodni

✅ Wtedy pomoże profilaktyka: odpowiednia higiena głosu, regularne kontrole lekarskie. W razie wątpliwości, bądź potrzeby lekarze odeślą Cię do odpowiednich specjalistów. Pomogą Ci również wizyty kontrolne u logopedy i fizjoterapeuty.


Co, jeśli chrypka nie mija, jakie objawy powinny mnie niepokoić?

Kiedy pojawia się u Ciebie:

Gorączka

Pogłębiająca się chrypka, ból

Trudności z połykaniem

Duszności, hałaśliwy oddech

Wycieki i bolesność w obrębie blizny

… w pierwszej kolejności skontaktuj się z lekarzem prowadzącym


✅ Kilku do kilkunastu procent pacjentów doświadcza pooperacyjnego porażenia nerwów krtaniowych wstecznych


W tej sytuacji lekarz określi zródło i stopień porażenia i możliwe drogi postępowania. Po konsultacji możesz skierować się do odpowiednich specjalistów, którzy wspomogą Cię w procesie rehabilitacji (najczęściej: neurologopeda/logopeda kliniczny, fizjoterapeuta).


W czym może pomóc neurologopeda / terapeuta głosu?

✅ Ćwiczenia usprawniające/ przywracające funkcje połykania

✅ Ćwiczenia oddechowe

✅ Ćwiczenia fonacyjne, rehabilitacja głosu z użyciem wielu technik w zależności od kondycji głosowej osoby pacjenckiej

✅ Mobilizacja / terapia manualna blizny

✅ Ćwiczenia i terapia manualna w obrębie szyi i barków, mobilizujące klatkę piersiową

✅ Reedukacja postawy

✅ Kinesiotaping

✅ Elektrostymulacja


Jak długo to trwa i dlaczego tak długo? :)


W trakcie rozmowy z jedną z pacjentek pojawiła się nam metafora nogi w gipsie. Rozmawiałyśmy o szybkości rekonwalescencji i mimo bardzo sprawnych efektów (pełne zwarcie fonacyjne osiągnięte w 5 spotkań <3), pojawił się stres, zmęczenie i frustracja żmudnymi ćwiczeniami.


Porównałyśmy to wtedy do nogi w gipsie po złamaniu- nawet jeśli gips już jest zdjęty, a kości zrośnięte, noga nadal będzie wymagała rehabilitacji, regularnych ćwiczeń i odpowiedniej profilaktyki.


Moja rada i mój wniosek dla wszystkich pracujących nad rehabilitacją głosu (nie tylko w dysfonii porażennej):


Miej dla siebie cierpliwość i życzliwość, pozwól głosowi dojść do siebie w swoim tempie. Z nikim się nie ścigasz, Twój głos zostanie z Tobą na resztę Twojego życia, warto w niego zainwestować czas :)


AniaYa-Chuan Kao, Shen-Hwa Chen, Yu-Tsai Wang, Pen-Yuan Chu, Ching-Ting Tan, Wan-Zu Diana Chang, Efficacy of Voice Therapy for Patients With Early Unilateral Adductor Vocal Fold Paralysis, Journal of Voice, Volume 31, Issue 5, 2017, s. 567-575

F. Mattioli, M. Menichetti, G. Bergamini, G. Molteni, M.P. Alberici, M.P. Luppi, F. Nizzoli, L. Presutti, Results of Early Versus Intermediate or Delayed Voice Therapy in Patients With Unilateral Vocal Fold Paralysis: Our Experience in 171 Patients, Journal of Voice, Volume 29, Issue 4, 2015, s.455-458

Kaneko M, Sugiyama Y, Mukudai S, Hirano S. Effects of Voice Therapy for Dysphonia due to Tension Imbalance in Unilateral Vocal Fold Paralysis and Paresis. J Voice. 2022 Jul;36(4):584.e1-584.e6.

Kosztyła-Hojna B, Kasperuk J, Rogowski M, Ryćko P. Rehabilitacja foniatryczno-logopedyczna głosu w dysfonii porażennej - opis przypadku. Polski Merkuriusz Lekarski. 2008;25:250–253.

Woźnicka E., Niebudek-Bogusz E., Śliwińska-Kowalska M, Ocena efektów terapii głosu w dysfonii porażennej – studium przypadku, Otorynolaryngologia 2011, 10(3): 138-145


91 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page